Zabawy z rocznym dzieckiem w domu

Dziecko na każdym etapie swojego życia musi się uczyć. Wiadomo, że już w ciągu pierwszego roku życia czeka go naprawdę wiele wyzwań. Oczywiście z pozycji rodzica wydają się one bardzo łatwe, jednak dla malucha, który uczy się nie tylko siadać, chodzić czy mówić, ale przede wszystkim uczy się, jak funkcjonuje całe otoczenie to duże wyzwanie. Oznacza to, że na każdym kroku warto wspierać, pokazywać i tłumaczyć przeróżne rzeczy, ponieważ tylko dzięki temu można będzie zauważyć wspaniałe zmiany.

Zabawy w domu

Zabawy w domu wydają się łatwe, jednak z każdym dniem mogą stanowić coraz większe wyzwanie. Przede wszystkim warto pamiętać o dostosowaniu ich do wieku i poziomu rozwoju malucha, ale także koniecznie należy zadbać o bezpieczeństwo. Zabawy z rocznym dzieckiem w domu to szansa na pobudzenie do nauki. Turlanie piłki, segregowanie klocków względem kolorów, czy nauka części ciała to nie tylko sposób na poznawanie siebie i otoczenia, ale także zdobywanie nowych umiejętności, które przydadzą się w późniejszym życiu. Układanie misiów na półce to też forma zdobywania wiedzy, ponieważ roczne dziecko ćwiczy prawidłową postawę ciała, zmysł równowagi, a przede wszystkim chwytanie i puszczanie.

Nauka i zabawa

Połączenie nauki i zabawy powinno być w pełni bezpieczne. Jednocześnie należy pamiętać, że dla rocznego dziecka właściwie wszystko może być zabawą, pod warunkiem, że rodzic o to zadba. Z jednej strony uczy się chodzenia, z drugiej może biegać za piłką, czy też już przyjście do rodzica będzie dla niego nie lada frajdą. Z pewnością można będzie przekonać się o tym, że dziecko często nie jest w stanie odróżnić zabawy od nauki, dlatego takie połączenie jest dla niego w pełni naturalne. To znaczne ułatwienie, ponieważ z tej właśnie możliwości korzystają rodzice, którzy wpajają pewne zasady. Przykładem może być nauka, by nie podchodzić do schodów, czy też kominka. Warto wiedzieć, że każdy dzień może być prawdziwym wyzwaniem i ogromną dawką wiedzy.