Jeżeli szukacie dla swoich dzieci idealnego pomysłu na zagospodarowanie wolnego czasu oraz połączenie walorów edukacyjnych i dobrej zabawy to szachy mogą być dla Was strzałem w dziesiątkę. To bardzo piękny sport, z którym przygodę dzieci mogą rozpocząć już we wczesnym wieku przedszkolnym. Dobrym wiekiem do pierwszych kontaktów dzieci z szachami może być już 3-4 lata. Wówczas dziecko staje się jeszcze bardziej komunikatywne i świadome, więc dużo łatwiej będzie mu zrozumieć sens i zasady gry w szachy.

Nauka gry w szachy dla dzieci to rozwiązanie dla każdego malucha bez względu na płeć. Jako rodzice doskonale wiemy, że kluczowe dla każdego z nas jest bezpieczeństwo oraz prawidłowy rozwój dziecka. Szachy bez dwóch zdań to mu zapewnią. Przede wszystkim każde warunki są dobre do przeprowadzenia partii szachowej. Wystarczy odrobina miejsca, szachownica, bierki oraz dwóch graczy. W związku z tym gra ta jest bardzo uniwersalna oraz obecnie przeżywa swoją drugą młodość.

Szachy pozytywnie wpływają na rozwój dzieci

Przede wszystkim gra w szachy bardzo korzystnie wpływa na rozwój intelektualny dzieci. Nauka zapamiętywania oraz logicznego myślenia to cechy, które korzystnie wpłyną na każdego człowieka bez względu na jego wiek. Szachy to gra, która w dużej mierze opiera się na strategii i podejmowania odpowiednich wyborów. Doświadczenie i wiedza, którą dzieci zdobędą przy szachownicy, mogą być wykorzystywane przez lata zarówno w szkole oraz po ukończeniu okresu edukacji. Jeżeli chcemy zadbać o prawidłowy rozwój dziecka oraz ułatwić mu start w dorosłość, to szachy zdecydowanie nam w tym pomogą.

Szachy to przede wszystkim sport, dlatego bardzo ważna w nich jest rywalizacja. Konfrontacja z przeciwnikami wpływ astymulujaco na rozwój dzieci oraz ich ambicje. Chęć samodoskonalenia się oraz zdobywania nowych umiejętności to cechy, które zdecydowanie pomogą w osiągnięciu sukcesów w życiu prywatnym oraz zawodowym. Jeżeli zależy nam na szczęściu i rozwoju dzieci to zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę na edukację szachową, ze względu na piękno i wartości, które towarzyszą temu sportowi.